Továbbra sincs pontos céldátuma annak, hogy Svédország mikor csatlakozhat a NATO-hoz. A nyugati katonai szövetséghez a svédek és a finnek immár egy éve, 2022 tavaszán, az ukrajnai háború árnyékában adták be a jelentkezési kérelmüket – de igen hosszú út vezetett idáig.
A két ország ugyanis közismerten a semlegesség híve volt sok évtizedig.
A finnek véres háborúk árán megőrizték függetlenségüket a kommunista Szovjetunióval szemben,
ám ennek ára a katonai semlegesség vállalása volt; Svédország pedig még régebb óta ezen az állásponton volt, ezzel megúszva két világháború pusztító tragédiáit, sőt még a hidegháború kényszerítő kereteit is. A svédek és a finnek gyakorlatilag egymásra is hivatkozva és egymást támogatva maradtak a semlegesség pártján úgy is, hogy a szomszédos, politikailag és kulturálisan közeli Dánia és Norvégia a NATO elkötelezett tagjai lettek.
A katonai semlegesség mellett még azután is kitartottak, hogy egyébként Svédország és Finnország 1995-ben belépett az Európai Unió politikai és gazdasági közösségébe. A NATO-csatlakozás továbbra sem volt napirenden, nem volt sem számottevő politikai, sem társadalmi támogatottság mögötte.
NATO-nyitás
A 2010-es évek Oroszország felől érkező fenyegetései,
az ukrajnai konfliktus viszont bekapcsolta a vészjelzőt Helsinki és Stockholm döntéshozóinál,
s a 2022 februárjában Ukrajna ellen megindított orosz támadás konkrét lépésekre sarkallta az északi kormányokat. 2022. május 18-án mindkét ország formálisan bejelentette csatlakozási szándékát a NATO-hoz. Első pillanatra úgy látszott, hogy a többi NATO-tagállam hozzájárulása csupán gyors formalitás lesz, s gyorsan lezajlik a csatlakozás – ám Törökország hamarosan felemelte a szavát, különös tekintettel a svédek kurdokkal kapcsolatos politikája miatt. Míg a legtöbb NATO-tagállam néhány hét vagy hónap alatt jóváhagyta a jelentkezéseket, addig Törökország folyamatosan fenntartásainak adott hangot. Törökország mellett pedig, bár az első időszakban ennek nem látszott jele, Magyarország is halasztani kezdte a hozzájárulást – úgy, hogy egyébként az Orbán-kormány hivatalosan a svéd és a finn NATO-csatlakozásnak támogatója volt.
Török részről Erdogan elnök rendre arról beszélt, hogy nem tudja támogatni az északiak NATO-csatlakozását, amíg azok területén a törökök által terroristának minősített kurd szervezetek, illetve az Erdogan politikai ellenségének számító Fethullah Gülen mozgalma működni tudnak. Ankara emellett több kurd mozgalmár kiadatását követelte a finnektől és a svédektől. Az északiak tárgyalásokba kezdtek a törökökkel a konfliktusos témák megoldása érdekében, s született egy megállapodás is a felek között, amiben reagálnak a török biztonsági aggodalmakra. A további tárgyalások aztán egészen 2023 márciusáig elhúzódtak – amikor is aztán Erdogan elnök megenyhült a finnek irányában, ám Svédország kapcsán továbbra is elutasító maradt.